Pomoc przy nowym forum

Dyskusje na temat modyfikowania i tworzenia stylów do phpBB 3.0.x oraz spraw związanych z szablonami, motywami i zestawami obrazków.
Shaweta
Posty: 1
Rejestracja: 10 grudnia 2014, 13:22

Pomoc przy nowym forum

Post autor: Shaweta » 10 grudnia 2014, 13:29

Witam, jestem nowym urzytkownikiem a takze "posiadaczem" forum.
Wczoraj postawilem serwer na silniku phpbb 3.1.2. Jednak tutaj moje umiejetnosci sie koncza.
Moglby mi ktos pomoc przy modyfikacji stylu, wgraniu odpowiednich modow i konfiguracji serwera ?
Zalezy mi aby calosc wygladala jak najlepiej. Wiem, ze moge komus zlecic zrobienie tego odplatnie jednak chcialbym nauczyc sie czegos nowego. Aby w przyszlosci moc radzic sobie samemu ! :)

Z gory dziekuje za pomoc.

Aaa... Bardzo dziekuje za posty typy wujek google prawde Ci powie, albo nie zabieraj sie za rzeczy o ktorych nie masz pojecia.

Shaweta.

Awatar użytkownika
Zyleta
Moderator
Posty: 196
Rejestracja: 03 marca 2014, 15:39

Re: Pomoc przy nowym forum

Post autor: Zyleta » 10 grudnia 2014, 18:05

Shaweta pisze:Moglby mi ktos pomoc przy modyfikacji stylu
Od podstawowego, czy masz już jakiś upatrzony? Jak od podstawowego, to najlepiej, abyś miał już mniej więcej ułożone w głowie, jak chciałbyś aby Twoje forum wyglądało. Jak będziesz miał swoją wizję, to potem możesz śmiało zacząć działać. Ogólnie, zasada jest prosta, w folderze template, znajdują się elementy tworzące stronę, a w folderze theme określany jest wygląd tych elementów. Jak chcesz coś zmienić z wyglądu, to oczywiście szukasz plików w katalogu theme, a jak chcesz dodać jakąś "funkcję" (w cudzysłowie, bo to nie do końca funkcja jest, a bardziej element, jak już wspomniałem), to robisz to w odpowiednich plikach katalogu template.

Jak nie masz zielonego pojęcia, jak wyglądają funkcje, kody, umieszczane w plikach, to polecam jakieś kursy html, css (google pomoże, bo tego za dużo by opisywać po kolei). Jak masz mniej więcej pojęcie, "z czym to się je", to najłatwiej byłoby Ci się oswoić, za co dokładnie dany plik odpowiada (gdzie się kończy, gdzie zaczyna, co zawiera, itp.). Sam osobiście, uczyłem się wgrywając modyfikacje pod wersję 3.0.12, robiąc to ręcznie, miałem jako taki wgląd, jaka zmiana w pliku, z jaką zmianą na stronie się łączy. Jako że 3.1.x jest inaczej zbudowane, nie jestem przekonany, czy równie łatwo byłoby mi się nauczyć tego i owego (powiem inaczej, jestem pewny, że byłoby mi ciężej, a być może bym się zbytnio nie nauczył).

Na pewno jedno Ci doradzę. Nie bój się korzystać z FTP, jeśli tylko masz taką możliwość i każdą, najmniejszą zmianę, na początek staraj się "odświeżać", by widzieć jej efekty, skutki, w ten sposób łatwo załapiesz jak to działa. Pasek adresu również pomaga, w wyszukiwaniu odpowiednich plików (np. mając w pasku adresu viewtopic, wiesz, że jakbyś chciał coś zmienić na ów stronie, powinieneś szukać plików, które jakoś przypominają nazwą chciażby ten viewtopic
Shaweta pisze:wgraniu odpowiednich modow i konfiguracji serwera ?
Co do konfiguracji, to chyba nie pomogę, bo nie wiem co przez to rozumiesz (inaczej, nie wiem o co chodzi :D nigdy czegoś takiego nie robiłem :D )
Jeśli o mody chodzi, to nie ma tu (3.1.x) wielkiej filozofii. Idziesz do odpowiedniej strony, skąd możesz pobrać jakąś modyfikację, pobierasz, wgrywasz na serwer, wchodzisz do panelu admina, włączasz i gotowe. Ogólnie, to chyba każda modyfikacja ma opisane, jak ją zainstalować, jedyne nad czym musisz się zastanowić, to to, czy aby na pewno odpowiada ona Twoim wymaganiom i chcesz ją u siebie zainstalować. Noo, może (choć nie wiem jak to jest na 3.1.x) jeszcze to, czy z innymi modyfikacjami będzie współpracowała, oraz to, jak się wkomponuje w Twój styl.
Ogólnie, modyfikacje są jeszcze w wersjach roboczych, jednak parę już wyszło. Szukaj ich na phpbb.com - najpewniejsze źródło
Shaweta pisze:Zalezy mi aby calosc wygladala jak najlepiej. Wiem, ze moge komus zlecic zrobienie tego odplatnie jednak chcialbym nauczyc sie czegos nowego.
No to już od Ciebie zależy, jak całość będzie wyglądała ;) i chwali się to, że chcesz się nauczyć :)

Zablokowany

Wróć do „Pomoc”