Fakty i mity o phpBB 3.1

Tutaj możesz luźno podyskutować o skrypcie phpBB. To forum nie służy do zgłaszania problemów, wykrytych błędów czy pytań odnośnie modyfikacji i stylów.
janekpogwad
Posty: 3
Rejestracja: 17 stycznia 2015, 19:43

Fakty i mity o phpBB 3.1

Post autor: janekpogwad » 17 stycznia 2015, 19:45

Witajcie,

na wstępie bardzo Was proszę - nie strofujcie mnie, nie piszcie "poszukaj w Google". ;)

Prowadzę dość duże forum medialne, w tej chwili wszystko stoi na 3.0.12. Mam też troszkę dodatków, m.in. shoutbox i "lajkowanie" w ramach AutoMOD-a. Wszystko to dopełnia styl oparty na prosilverze.

Zastanawiam się, czy jest sens aktualizacji do 3.1.*. Powiem szczerze, nie jestem od kilku lat na bieżąco w tych zmianach, czy ktoś mógłby mi krótko opisać, co nowego oferuje ta wersja?

Kolejne pytanie, czy migracja 3.0.* -> 3.1.* jest jakaś normalna, usystematyzowana, zautomatyzowana? Co z dodatkami i stylami? Działają czy kompletne zero? I wytłumaczcie mi, co z tłumaczeniami? Dlaczego na oficjalnej stronie phpBB.com w ogóle nie ma polskiej wersji 3.1, tylko ewentualnie tutaj?

Powiem Wam, że tak z zewnątrz to wszystko wygląda dość dziwnie, bo phpBB w ogóle jakby tak spowolniło z rozwojem.

Będę wdzięczny za podjęcie dyskusji. Pozdrawiam serdecznie :)

Awatar użytkownika
Zyleta
Moderator
Posty: 196
Rejestracja: 03 marca 2014, 15:39

Re: Fakty i mity o phpBB 3.1

Post autor: Zyleta » 17 stycznia 2015, 20:41

janekpogwad pisze:Zastanawiam się, czy jest sens aktualizacji do 3.1.*. Powiem szczerze, nie jestem od kilku lat na bieżąco w tych zmianach, czy ktoś mógłby mi krótko opisać, co nowego oferuje ta wersja?
Wersja 3.1 oferuje sporo zmian.. w skrócie, te najbardziej rzucające się w oczy i dość istotne, to fakt, że jest system powiadomień (właściwie do wielu rzeczy są powiadomienia, jak np. ktoś Cię zacytował, ktoś odpowiedział w temacie który obserwujesz itp.), zamiast jak do tej pory, wszystko na PW (albo nic :D bo chyba też paru takich rzeczy nie było branych pod uwagę w postaci powiadomienia na PW).
Również rzuca się w oczy fakt, że podstawowe style (tj. prosilver) jest dopasowany do wersji mobilnej (wcześniej można to było osiągnąć jakimiś stylami bazującymi na prosilver, teraz jest to w samym, podstawowym stylu).

Dla właściciela, dosyć sporą zmianą jest system rozszerzeń (dawniej modów), gdzie nie trzeba już dokonywać zmian samodzielnie w plikach, a wystarczy wgrać odpowiednią paczkę w odpowiednie miejsce, włączyć przez PA i wszystko gotowe, bez zbędnego babrania się w plikach i liczeniu na tym, że nigdzie się nie pomyliłeś.

To tak z grubsza, bo jeszcze zapewne jakieś uporządkowanie kodu, różnego rodzaju inne zmiany poprawiające/usprawniające/zmieniające silnik.
janekpogwad pisze:Kolejne pytanie, czy migracja 3.0.* -> 3.1.* jest jakaś normalna, usystematyzowana, zautomatyzowana? Co z dodatkami i stylami? Działają czy kompletne zero? I wytłumaczcie mi, co z tłumaczeniami? Dlaczego na oficjalnej stronie phpBB.com w ogóle nie ma polskiej wersji 3.1, tylko ewentualnie tutaj?
Zautomatyzowana zapewne jest.. jednak wcześniej byś musiał odinstalować mody itp. bo one nie działają już w wersji 3.1 (system rozszerzeń opisany przeze mnie wyżej). Jeśli chodzi o dodatki i style, to wiele jest w trakcie tworzenia, część jest ukończona, z czasem dopiero będzie się baza rozszerzeń powiększać, podobnie style (raczej wprowadzanie zmian w obecnych stylach byłoby ciężkie i możliwe że trwałoby dłużej, niż pisanie takowego od nowa, podpierając się starym) Co do braku polskiej wersji na phpbb.com, to nie wiem dokładnie, więc się nie wypowiem :)
janekpogwad pisze:Powiem Wam, że tak z zewnątrz to wszystko wygląda dość dziwnie, bo phpBB w ogóle jakby tak spowolniło z rozwojem.
Hmm.. jakoś nie śledzę długo rozwoju phpBB, ale wydaje mi się, że teraz właśnie przyspiesza, bo dość długi okres czasu była wersja 3.0.12, bez żadnych większych zmian, a niedawno, jak wyszła 3.1, to widać ten postęp.. no i wciąż pracują nad ulepszaniem silnika


Jeszcze wrócę do Twojego pytania
janekpogwad pisze:Zastanawiam się, czy jest sens aktualizacji do 3.1.*.
To już zależy jak duże masz to forum które prowadzisz, jak wiele masz na nim niezbędnych modów (części z nich może jeszcze nie być na 3.1.x), oraz przede wszystkim, jaki styl na nim masz, bo on na pewno nie będzie działał pod nowszą wersją, ale możliwe że jest dostępny już (choćby nie w wersji ostatecznej, ale takiej w miarę użytkowej) taki.


PS jeśli coś przeinaczyłem, pominąłem, wprowadziłem w błąd, poprawcie mnie :) Pisałem z moich odczuć, poza tym, nie prowadzę żadnego forum (tylko testuję i się bawię :D), także jeśli chodzi o migrację, nie mogę powiedzieć "warto", ani "nie warto", bo nie mam przede wszystkim doświadczenia w tym, a moja opinia powinna służyć jedynie jako jedna z opinii "konsumentów", a nie słowo eksperta :D

janekpogwad
Posty: 3
Rejestracja: 17 stycznia 2015, 19:43

Re: Fakty i mity o phpBB 3.1

Post autor: janekpogwad » 17 stycznia 2015, 20:56

Bardzo cenię sobie Twoją obszerną opinię i ocenę. To ciekawe co piszesz. Szczerze mówiąc nie chciałbym robić czegoś takiego jak aktualizacja dla samej aktualizacji, tym bardziej, że jak mi wiadomo, w phpBB 3.0.12 nie ma na razie odkrytego krytycznego błędu. Dla samych powiadomień nie ma sensu, tak samo jak dla mobilnej wersji (mam Tapatalk). Widzę więc, że aktualizacja mogłaby mi narobić więcej szkód niż pożytku. Czyli pozostaje na razie czekać, aż interesujące mnie dodatki i cała reszta zostanie przepisana do 3.1. Tak samo styl; sam mam Absolution autorstwa Christiana Bullocka, nieco zmodyfikowany i dopasowany, wszystko w tym momencie ładnie gra i tańczy, więc nie ma sensu się babrać i samemu sobie nakładać na szyję homonta.

Gdybym mógł jeszcze prosić o informację, kiedy mniej więcej została wydana pierwsza stabilna wersja z rodziny 3.1 - byłbym zobowiązany. :)

I oczywiście jak ktoś ma jakieś zdanie na ten temat, chętnie wysłucham - zasubskrybowałem wątek. ;)

Awatar użytkownika
Bielu
Zasłużony
Posty: 512
Rejestracja: 17 marca 2011, 07:49
Kontakt:

Re: Fakty i mity o phpBB 3.1

Post autor: Bielu » 17 stycznia 2015, 21:21

janekpogwad pisze:Dlaczego na oficjalnej stronie phpBB.com w ogóle nie ma polskiej wersji 3.1, tylko ewentualnie tutaj?
Problemem jest to że dawniej tłumaczenie wydawało również phpbb3.pl i oni dostali autoryzację na wydawanie tłumaczeń, w tym momencie zostaliśmy tylko my i dostaliśmy póki co zgodę na udostępnienie naszego tłumaczenia, jest ono w fazie poprawek po ostatnim zgłoszeniu. :)
janekpogwad pisze:Gdybym mógł jeszcze prosić o informację, kiedy mniej więcej została wydana pierwsza stabilna wersja z rodziny 3.1 - byłbym zobowiązany.
Całkiem sporo temu , bodajże w październiku ubiegłego roku. :)
janekpogwad pisze:(mam Tapatalk)
Jak już często mówiłem w wielu przypadkach bardziej on utrudnia korzystanie niż ułatwia na telefonach. :)
janekpogwad pisze:Tak samo styl; sam mam Absolution autorstwa Christiana Bullocka, nieco zmodyfikowany i dopasowany,
Styl ten nie zostanie wydany na phpBB 3.1, tak więc prędzej czy później czeka cię zmiana stylu...
janekpogwad pisze:Czyli pozostaje na razie czekać, aż interesujące mnie dodatki i cała reszta zostanie przepisana do 3.1.
Co do modyfikacji staramy się udostępniać polskie tłumaczenia na bieżąco z ich autorami. :) Zachęcam więc do przeglądania naszego forum.
Uwaga! pomoc poza forum jest odpłatna!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Pomogłem? Podziękuj, dając like: https://www.facebook.com/webdeveloperbielu
=====================
Kodowanie styli, modowanie phpbb3 oraz innych skryptów: Webdeveloper Bielu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dyskusje o phpBB”