phpBB styles na PunBB

Tutaj możesz luźno podyskutować o skrypcie phpBB. To forum nie służy do zgłaszania problemów, wykrytych błędów czy pytań odnośnie modyfikacji i stylów.
ukaszf9
Posty: 7
Rejestracja: 15 września 2011, 16:11

phpBB styles na PunBB

Post autor: ukaszf9 » 15 września 2011, 16:16

Witam! ostatnimi czasy zastanawiałem się ''bawię się'' w konwersje stylu phpBB silver na skrypt PunBB. Zastanawiałem się czy nie łamie w ten sposób praw autorskich używając elementów graficznych tego stylu na innym skrypcie. Wiem, że silver można nazwać ''wizytówką'' phpBB więc pytam się was czy jest dozwolone użycie elementów w nich zawartych na innym skrypcie. Pytałem się już wcześniej na innym forum i dostałem dwie sprzeczne sobie informacje - jedna pozytywna, druga, że nie i postanowiłem napisać tutaj ze względu, że to polskie centrum phpbb ;).

Liczę na odpowiedź
ukaszf9

jaroslw
Zasłużony
Posty: 4524
Rejestracja: 10 grudnia 2005, 18:48
Kontakt:

Re: phpBB styles na PunBB

Post autor: jaroslw » 15 września 2011, 16:56

Cały skrypt, w tym style i grafiki objęte są licencją GPL v2. Nie jest to najlepsza licencja do takich elementów. Z tego co wiem jesteś zobowiązany do zostawienia informacji o ich pierwotnych autorach (np. w kodzie źródłowym) oraz udostępnienia źródeł na prośbę osoby korzystającej z Twojego stylu.
Pobierz styl: we_universalwe_clearblue
Nowości i aktualizacje: FacebookGoogle+Twitter

ukaszf9
Posty: 7
Rejestracja: 15 września 2011, 16:11

Re: phpBB styles na PunBB

Post autor: ukaszf9 » 15 września 2011, 19:47

Tak niezbyt zrozumiałem ale chyba to kwestia, że przeszukałem google i jakiś konkretów o GPL v2. nie znalazłem więc mam parę pytań:
- W stopce jak zacząłem tworzyć dałem taką informację

Kod: Zaznacz cały

''Styl został utworzony na bazie stylu ProSilver pod PHPBB. 
Kodowanie pod PunBB na podstawie (x)html i cssˆˆˆˆ ˆˆ ukaszf9 
Poszczególne skrypty Javascript, jQuery są skryptami ogólnodostępnymi. ''
Czy tyle wystarczy czy trzeba by było coś dodać ?

I nie za bardzo rozumiem co znaczy ''udostępnienia źródeł na prośbę osoby korzystającej z Twojego stylu.''

jaroslw
Zasłużony
Posty: 4524
Rejestracja: 10 grudnia 2005, 18:48
Kontakt:

Re: phpBB styles na PunBB

Post autor: jaroslw » 16 września 2011, 11:51

Prawnikiem nie jestem, więc nie dam Ci 100% pewności. Taka informacja w stopce będzie mile widziana, choć wystarczy chyba nawet zostawienie oryginalnych wpisów o autorstwie w kodzie źródłowym.
ukaszf9 pisze:I nie za bardzo rozumiem co znaczy ''udostępnienia źródeł na prośbę osoby korzystającej z Twojego stylu.''
Wyjaśnię na przykładzie: sprzedajesz/udostępniasz jakiś projekt objęty licencją GPL – osoba korzystająca z tego projektu może wystąpić do Ciebie z prośbą o udostępnienie jego kodu źródłowego do pobrania. Sprawa jest o tyle prostsza, że kod stylu nie jest kompilowany, więc jeśli go gdzieś udostępnisz, każdy będzie miał dostęp do źródeł.
Pobierz styl: we_universalwe_clearblue
Nowości i aktualizacje: FacebookGoogle+Twitter

ukaszf9
Posty: 7
Rejestracja: 15 września 2011, 16:11

Re: phpBB styles na PunBB

Post autor: ukaszf9 » 16 września 2011, 13:05

Do źródła strony nie mam dostępu - korzystam z darmowego hostinug bez ftp.
Czyli rozumiem, że wspomniana informacje wystarczy, a jak się mają sprawy kiedy styl został ''przekodowany'' ?
Mogę sobie zastrzec prawo do kodowania mojego ?

jaroslw
Zasłużony
Posty: 4524
Rejestracja: 10 grudnia 2005, 18:48
Kontakt:

Re: phpBB styles na PunBB

Post autor: jaroslw » 16 września 2011, 22:08

ukaszf9 pisze:Do źródła strony nie mam dostępu - korzystam z darmowego hostinug bez ftp.
Nie bardzo rozumiem co to ma do rzeczy. W jakiś sposób musisz wysłać pliki stylu na serwer.
ukaszf9 pisze:Czyli rozumiem, że wspomniana informacje wystarczy, a jak się mają sprawy kiedy styl został ''przekodowany'' ?
Mogę sobie zastrzec prawo do kodowania mojego ?
Tak samo jak w przypadku stylu z phpBB3. Twój też będzie objęty licencją GPL, więc jego przyszły użytkownik zobowiązany będzie do zostawienia informacji o autorze zmian.

Biorąc styl z phpBB3, który jest na GPL v2, Twój styl też będzie musiał być na tej samej licencji (przez to GPL ma też swoich przeciwników). Dlatego też wspomniałem o udostępnieniu przez Ciebie stylu dla PunBB, jeśli ktoś o to poprosi.
Pobierz styl: we_universalwe_clearblue
Nowości i aktualizacje: FacebookGoogle+Twitter

ukaszf9
Posty: 7
Rejestracja: 15 września 2011, 16:11

Re: phpBB styles na PunBB

Post autor: ukaszf9 » 17 września 2011, 08:20

Pliki na serwer bezpośrednio nie wrzucam. Wszystko tworzyłem praktycznie od podstaw ( np. div na logo itd. ) dawałem w ogłoszenie, a następnie odpowiednio poszczególne elementy wyłączałem z PunBB.

Czyli sumując nie mogę sobie zastrzec tego, że sam własnoręcznie to wszystko zakodowałem ?

jaroslw
Zasłużony
Posty: 4524
Rejestracja: 10 grudnia 2005, 18:48
Kontakt:

Re: phpBB styles na PunBB

Post autor: jaroslw » 17 września 2011, 10:32

ukaszf9 pisze:Czyli sumując nie mogę sobie zastrzec tego, że sam własnoręcznie to wszystko zakodowałem ?
Jeśli korzystasz nawet z niewielkich fragmentów kodu, które znajdują się w stylu z phpBB, to nie. Ciężko odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie, nie mając dostępu do kodu. Polecam zapoznać się z treścią licencji (jest nawet nieoficjalne polskie tłumaczenie) i ocenić samemu.
Pobierz styl: we_universalwe_clearblue
Nowości i aktualizacje: FacebookGoogle+Twitter

ukaszf9
Posty: 7
Rejestracja: 15 września 2011, 16:11

Re: phpBB styles na PunBB

Post autor: ukaszf9 » 17 września 2011, 12:54

Po przeczytaniu tego wiem jeszcze mniej niż wiedziałem. Praktycznie wszystko się pomieszało mi.
- http://www.skrypty2.pun.pl/
Dokładniej to chodzi o to forum ( oczywiście po przeczytaniu można ocenzurować. )... proszę ocenić i ewentualnie powiedzieć czy dodać coś o tych prawach autorskich.

jaroslw
Zasłużony
Posty: 4524
Rejestracja: 10 grudnia 2005, 18:48
Kontakt:

Re: phpBB styles na PunBB

Post autor: jaroslw » 17 września 2011, 20:49

Jak na razie wyświetla się tylko komunikat pt. Remont ;)
Pobierz styl: we_universalwe_clearblue
Nowości i aktualizacje: FacebookGoogle+Twitter

ukaszf9
Posty: 7
Rejestracja: 15 września 2011, 16:11

Re: phpBB styles na PunBB

Post autor: ukaszf9 » 18 września 2011, 08:34

Ojj przepraszam obecnie styl używam na http://www.noof.pun.pl bo to było forum testowe ;)


@edit - chciałbym skorzystać z układu jaki jest na tej stronie w ''Strona domowa''. Istnieje taka ewentualność ?

jaroslw
Zasłużony
Posty: 4524
Rejestracja: 10 grudnia 2005, 18:48
Kontakt:

Re: phpBB styles na PunBB

Post autor: jaroslw » 19 września 2011, 13:33

Styl nie jest identyczny z prosilverem. Powinna wystarczyć informacja o tym, że jest on wzorowany na domyślnym stylu z phpBB3 i z niego pochodzą fragmenty kodu.

Nie jestem autorem tutejszego stylu. Sam układ nie jest rzeczą zastrzeżoną, więc chyba daroPL nie będzie miał nic przeciwko, jeśli nie będzie to odwzorowanie kropka w kropkę :)
Pobierz styl: we_universalwe_clearblue
Nowości i aktualizacje: FacebookGoogle+Twitter

ukaszf9
Posty: 7
Rejestracja: 15 września 2011, 16:11

Re: phpBB styles na PunBB

Post autor: ukaszf9 » 19 września 2011, 14:41

Wiadomo, że informacje będą inne ;) sam układ bo mi przypadł do gustu ( prostota :p ).

No to myślę iż wszystko już wiem i mój styl nie łamie licencji. Dziękuje za pomoc.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dyskusje o phpBB”