ogólne wytyczne nt przeróbek stylu

Dyskusje na temat modyfikowania i tworzenia stylów do phpBB 3.2.x oraz spraw związanych z szablonami, motywami i zestawami obrazków.
yavien
Posty: 10
Rejestracja: 27 stycznia 2018, 16:15

ogólne wytyczne nt przeróbek stylu

Post autor: yavien » 29 stycznia 2018, 20:54

Cześć wszystkim :) (pierwszy post na forum, wypada się przywitać)
Z phpbb miałam bliżej do czynienia wieki temu, od wersji +/-2.0.6 do świetlanego końca skryptu 2.x. Dłubałam w małych modyfikacjach na potrzeby społeczności, robiłam zmiany w widoku strony (zmiany układu, kolorki, ikonki itd). Zawodowo nie programuję, ale umiem czytać kod, często korzystam z różnych baz danych (więc mam świadomość, że w mysql może być coś inaczej niż w oracle niż sybase), korzystam/piszę drobne skrypty (na różnych OS), więc kod ogarniam całkiem nieźle, ale tylko z grubsza rozumiem css-a. Doczytanie po angielsku nie jest problemem.
Z racji nawału obowiązków pracowych przenosiny i konwersję na 3.0.x robił wynajęty człowiek. Szablon forum (oparty na subsilver i podobny do wcześniejszego na forum) też zmieniał on. Nie poznałam więc za bardzo specyfiki nowego phpbb. Modów żadnych nie mamy.
W ostatni weekend wymyśliłam, że pora się zająć upgrade'm i podjęłam próbę konwersji z 3.0.11 na 3.2.2 (na razie na forum testowym które też stawiałam od zera) i nawet poszło (są jeszcze małe błędy, ale myślę że doszukam się rozwiązań). Niestety widzę problem z dostosowaniem wyglądu forum do wieloletnich przyzwyczajeń. Styl prosilver wygląda zupełnie inaczej niż dotychczasowy szablon, niezbędne będą więc przeróbki, by mi użytkownicy się nie zbuntowali ;-)

Do rzeczy więc (przepraszam za przydługi wstęp, post sam też może być dość długi....).
Przejrzałam dostępne szablony i - co pewnie nie dziwi - w każdym jest coś nie tak, więc będę na pewno zmieniać (kolory strony i ikon, być może układ, bo jeszcze nie znalazłam odpowiedniego).
Chciałabym się upewnić, dowiedzieć, czy są jakieś ogólne wytyczne, dobre praktyki w przerabianiu stylu forum? Jakoś tutoriali do 2.x było znacznie więcej. Tak naprawdę do trójki nie znalazłam nic (wygasłe linki z początków wersji 3). Tylko gotowe szablony lub wątki z problemami "jak zrobić to i to" (w tym "trudny" problem: zmienić wielkość konkretnego elementu na stronie :twisted:). Brakuje mi jakieś syntezy tematu. Poradźcie proszę, gdzie szukać.
Z tego, co rozumiem i wyczytałam, to, co do zasady, lepiej nie grzebać w stylu domyślnym (jest niezbędny do bezproblemowego wdrażania nowych wersji), lepiej utworzyć styl dziedziczący.
Wątpliwości/pytania (w punktach, bo chyba łatwiej będzie odpowiadać):
  1. nie znalazłam jasno opisanego, jak taki styl dziedziczący utworzyć "zgodnie ze sztuką"? Tak, by jak najwięcej zachował z domyślnego stylu i by zmienione było tylko to, co niezbędne (chciałabym w przyszłości jak najprościej dostosowywać swój styl po instalacji nowej wersji)
  2. jak najlepiej podmieniać schematy kolorystyczne na forum? Wiem, że jeśli chcę namierzyć, "czym" jest dany element można skorzystać z opcji w chrome/FF do badania elementów na stronie, potem sobie łatwo wygrepuję w kodzie/css, gdzie to zmienić, z tym nie ma problemu. Bardziej mi chodzi o praktykę, jakieś zalecenia, jak to sobie ułatwić, zorganizować, czego szukać.
  3. nie rozgryzłam jeszcze jak sensownie użyć colorizeit.com. To jest pewnie banalne dla osób które znają standardy tworzenia stron nowsze niż ja znałam kilkanaście lat temu ;-)
  4. czy są style, które umożliwiają wybór kolorystyki z PA? Jak takich szukać? Chodzi mi o przygotowanie np zestawu koloru na specjalne okazje,
  5. bardzo mało widziałam polskich stylów, pamiętam z dwójki, że sporą część pracy z dostosowywaniem pochłaniała przeróbka ikon na polskie napisy. Teraz nie ma tego problemu? Czy dobrze widzę, że guziki (przykładowo "Odpowiedz"), które kiedyś trzeba było w programach graficznych przerabiać na obrazki z polskimi napisami, to teraz są po prostu elementami bazującymi na stylu "button" i poprzez odpowiedni pakiet językowy wyświetlają się dobrze?
  6. do czego służy katalog ./styles/all/ ? Czy dzięki niemu możemy np trzymać jednakowe elementy, wspólne dla kilku szablonów (gdy damy użytkownikom dowolność w wyborze skórki forum)? Jeśli dobrze kombinuję, to w jaki sposób to prawidłowo zrobić? Co można wrzucić do all, a co warto trzymać oddzielnie (od czego to zależy)?
  7. wszystkie style, których dema oglądałam, zachowują układ (np to, że data bieżąca jest z prawej, a data ostatniej wizyty z lewej strony - odmiennie niż w subsilver. Albo że linki do newposts/unreadposts itd są w . Czy to wynika z trudności w zmianie układu na tym silniku czy raczej z przyzwyczajenia/przekonania, żeby układu nie zmieniać bo taki jest "najlepszy"?
  8. na niektórych podstronach (patrząc po demach) będzie mi/moim użytkownikom brakowało niektórych funkcji - na przykład stałego odnośnika do nowych/nieprzeczytanych postów. Czy tego typu elementy które obecnie nie występują na danej podstronie da się dodawać? Tzn wiem: zawsze się da, można napisać kod danej podstrony od nowa, chodzi mi o to, jak bardzo jest narzucone w silniku/funkcjach?
  9. Jakich zmian w stylu/szablonie należy unikać, jeżeli planuje się instalacje dodatków? Jeszcze nie jestem pewna czy i jakie modyfikacje będą przydatne, ale poczytałam sobie trochę i wygląda na to, że teraz jest to całkiem łatwa zabawa. Nie chciałabym się pochopnie pozbawiać rozrywki ;-)
Trochę tych pytań jest, prośba o nakierowanie na odpowiednie miejsca w sieci, gdzie się nauczę tego, czego mi brakuje. No i odpowiedzi bezpośrednio na pytania, jeśli się da.
Z góry dziękuję :)

vader
Moderator
Posty: 1502
Rejestracja: 19 kwietnia 2015, 14:44
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: ogólne wytyczne nt przeróbek stylu

Post autor: vader » 30 stycznia 2018, 09:19

Cześć,

obszerny wstęp, ale i tak fajnie poczytać :)

1. Najlepiej przejrzeć to - https://www.phpbb.com/styles/create/
2. patrz pkt 1
3. nie wiem
4. Niektóre style mają opcję zmiany kolorów, więc jak najbardziej jest to możliwe. przykład - https://www.artodia.com/phpbb-styles/basic/
5. Niestety fora nie są już tak popularne jak kiedyś. Ja nigdy tego nie poprawiałem, a robię tłumaczenia od kilku wersji wstecz.
6. nie wiem
7. układ można zmienić (prawo/lewo). Był nawet o tym wątek tutaj na forum.
8. To się regularnie zmienia, niektóre funkcjonalności są ukryte, wyłączone (zakomentowane w kodzie). Można sobie samemu dodać.
9. Wszystkie style z których korzystałem działały ok z zainstalowanymi wtyczkami. Ale patrz pkt 1.

yavien
Posty: 10
Rejestracja: 27 stycznia 2018, 16:15

Re: ogólne wytyczne nt przeróbek stylu

Post autor: yavien » 30 stycznia 2018, 19:22

Super! Pierwszy punkt i link wydaje się być dokładnie tym, co próbowałam znaleźć. Dzięki!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”