RODO w kontekście phpBB

Pomoc przy instalacji oraz użytkowaniu phpBB 3.2.x. Forum nie służy do zgłaszania znalezionych błędów, innowacji lub problemów związanych ze stylami i rozszerzeniami.
tojag
Posty: 55
Rejestracja: 04 maja 2018, 21:14

Re: RODO w kontekście phpBB

Post autor: tojag » 07 maja 2018, 17:33

Lechu, bardzo dobrze to robisz. Zrób kopię plików językowych angielskich i tłumacz na polski. Ja to robię w WinMerge dzięki czemu unikam przypadkowego skasowania niezbędnych znaków.
Ale nie ma co się spieszyć. Jak mówiłem ta wtyczka nie spełni wszystkich wymogów. Przed chwilą David opublikował wersję RC2 i zobacz ile błędów wyszło. Poczekaj aż skończy, chyba że chcesz testować po polsku.

Lechu, czy czytałeś mój post? http://www.phpbb.pl/forum/viewtopic.php?p=76953#p76947
W punkcie 2 pytałem o jaki regulamin Ci chodzi.

Czy macie już zrobione rejestry czynności przetwarzania? Kary grożą właśnie za ich brak.

Lech-u
Posty: 164
Rejestracja: 22 sierpnia 2016, 11:25

Re: RODO w kontekście phpBB

Post autor: Lech-u » 07 maja 2018, 20:06

Czyli?
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u

tojag
Posty: 55
Rejestracja: 04 maja 2018, 21:14

Re: RODO w kontekście phpBB

Post autor: tojag » 07 maja 2018, 20:50

Czyli zadawałeś pytanie o regulamin więc pytam o który - tutejszy czy Twój :D
Pozdrawiam

Lech-u
Posty: 164
Rejestracja: 22 sierpnia 2016, 11:25

Re: RODO w kontekście phpBB

Post autor: Lech-u » 07 maja 2018, 21:03

Regulamin phpbb. Ten z tłumaczenia. Ten z rejestracji nowego użytkownika.
Mój to inna bajka. W moim mogę wpisać wszystko i nic.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u

rajpfpbb
Posty: 39
Rejestracja: 11 stycznia 2018, 09:36

Re: RODO w kontekście phpBB

Post autor: rajpfpbb » 07 maja 2018, 21:08

Lech-u pisze:
07 maja 2018, 16:41
Robię to "nieudolnie" z punktu widzenia programistów, bo po prostu w katalogu zawierającym pliki php po angielsku wpisuję teksty po polsku.
Jest sobie katalog /language/en/
tworzysz katalog pl tak, żeby było /language/pl/
kopiujesz do niego wszystkie pliki z katalogu /en/
tłumaczysz te pliki w taki sposób, że zmieniasz opis zmiennych.
Przykładowo plik acp_data_privacypolicy.php wygląda tak:

Kod: Zaznacz cały

<?php
/**
*
* @package Privacy Policy Extension
* @copyright (c) 2018 david63
* @license GNU General Public License, version 2 (GPL-2.0)
*
*/
/**
* DO NOT CHANGE
*/
if (!defined('IN_PHPBB'))
{
	exit;
}
if (empty($lang) || !is_array($lang))
{
	$lang = array();
}
/// DEVELOPERS PLEASE NOTE
//
// All language files should use UTF-8 as their encoding and the files must not contain a BOM.
//
// Placeholders can now contain order information, e.g. instead of
// 'Page %s of %s' you can (and should) write 'Page %1$s of %2$s', this allows
// translators to re-order the output of data while ensuring it remains correct
//
// You do not need this where single placeholders are used, e.g. 'Message %d' is fine
// equally where a string contains only two placeholders which are used to wrap text
// in a url you again do not need to specify an order e.g., 'Click %sHERE%s' is fine
//
// Some characters you may want to copy&paste:
// ’ » “ ” …
//
$lang = array_merge($lang, array(
	'ACP_PRIVACY_POLICY_EXPLAIN'	=> 'Here you can select and view a user’s privacy data.',
	'ACP_PRIVACY_TITLE'				=> 'Privacy Policy Data',
	'DETAILS_FOR'					=> 'Privacy details for : %1$s',
	'SELECT_USERNAME_EXPLAIN'		=> 'The user whose privacy data you wish to examine.',
	'SELECT_USERNAME'				=> 'Select username',
));
Tłumaczysz te linijki, które wyglądają tak:
'ACP_PRIVACY_POLICY_EXPLAIN' => 'Here you can select and view a user’s privacy data.',
NIe ruszasz tego co dużymi literami (to nazwa zmiennej) a tłumaczysz napisy po =>
Czyli powinno wyglądać tak:
'ACP_PRIVACY_POLICY_EXPLAIN' => 'Tutaj możesz wybrać i sprawdzić prywatne dane użytkownika',

Przy czym takie rzeczy jak to %1$s zostawiasz bez zmian, czyli zamiast
'Privacy details for : %1$s' ma być ''Prywatne szczegóły dla : %1$s''

Lech-u
Posty: 164
Rejestracja: 22 sierpnia 2016, 11:25

Re: RODO w kontekście phpBB

Post autor: Lech-u » 07 maja 2018, 21:25

No to tak robię. Tylko na razie nie nazwałem tego /language/pl tylko nadal jest language/en. Ale zmienić nazwę folderu to pikuś.
I co potem?
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u

tojag
Posty: 55
Rejestracja: 04 maja 2018, 21:14

Re: RODO w kontekście phpBB

Post autor: tojag » 07 maja 2018, 21:51

Lech-u pisze:
07 maja 2018, 21:03
Regulamin phpbb. Ten z tłumaczenia. Ten z rejestracji nowego użytkownika.
Mój to inna bajka. W moim mogę wpisać wszystko i nic.
phpbb czyli ten oryginalny. Szczerze mówiąc nie sądzę. Dopóki oni na phpbb.com nie przekonają się do RODO lub senat USA nie wprowadzi zmian w prawie podobnych do RODO w związku z aferą FB, to nic nie zmienią.
phpbb.pl oczywiście może zrobić inne tłumaczenie dostosowane do naszych wymogów prawnych. Przede wszystkim zaś administracja powinna zrobić to na tej stronie by jej za chwilę nie zamknęli. Czyli odpowiednią politykę informacyjną - regulamin, ciasteczka. Określenie kto tu dane zbiera i przetwarza i gdzie je trzyma. Wprowadzenie szyfrowania SSL - przecież Let's Encrypt jest bezpłatnym certyfikatem więc można to zrobić nawet za fri.
Spójrz na phpbb.de Niemcy mają obecne prawo nieco bardziej restrykcyjne niż nasze i mają tam własne dostosowane do wymogów regulamin i politykę prywatności.
Liczę właśnie na to, że Niemcy zrobią lepsze rozszerzenie niż David63. Śledzę tam wątek https://www.phpbb.de/community/viewtopi ... 9&t=241354 i wygląda to obiecująco. Okaże się ostatecznie które będzie lepsze. Rozszerzenie Davida testowałem z niezadowalającym efektem w wersji RC1, dziś pojawiła się RC2 ale sypie błędami. Trzeba poczekać.
Dobrze by było też mieć lepsze zabezpieczenie dostępu - podwójna autentykacja przy użyciu Google Authenticator - to jest na innych platformach np. Wordpress czy Joomla, używam tego też w DirectAdmin a ostatnio nawet Allegro to ma. Możecie zagłosować na mój pomysł tu https://www.phpbb.com/community/viewtop ... &t=2438306

Jeśli używacie AdSense to tam też zmiany idą. Śledzę to na forum AdSense, może czegoś się dowiem bo pytam tam w paru wątkach.

Jutro postaram się zapoznać z przykładami wykonania rejestrów przetwarzania danych. To trzeba koniecznie zrobić.

rajpfpbb
Posty: 39
Rejestracja: 11 stycznia 2018, 09:36

Re: RODO w kontekście phpBB

Post autor: rajpfpbb » 08 maja 2018, 06:16

Nie jest tak źle, developer napisał coś takiego:
CHItA pisze:What we could do:
The data export, account deletion etc.
Displaying your privacy policy or whatever on registration
We could add a checkbox to the contact form (however it seems strange to me, as you don't store any data there just send an email, so by the same logic, shouldn't email clients have a button where you consent to sending an email?)
Maintain a list of potential personal (by type) data stored.
And this is it off the top of my head.

We will not:
encrypt IPs and emails. It is not required as far as I know, and it also makes zero sense in this case.
write your privacy policy.
work out your data handling processes (which is to be honest the most important thing to comply).
Zawsze to lepiej niż nic.

tojag
Posty: 55
Rejestracja: 04 maja 2018, 21:14

Re: RODO w kontekście phpBB

Post autor: tojag » 08 maja 2018, 08:16

To tryb przypuszczający. Chita napisał co jego zdaniem można zrobić w phpBB a czego nie i za co jest odpowiedzialny administrator, a co mogą ewentualnie zrobić twórcy phpBB. Ale oni tym się nie zajmą i tak. Problem w tym, że społeczność na phpbb.com nie była zainteresowana zupełnie tematami innymi niż samo phpBB, czyli zgodnością samego systemu. O to każą martwić się właścicielowi forum bo to nie ich sprawa. A to właśnie cały system sprawdzają w przypadku kontroli, a nie jeden element jakim jest phpBB. Zresztą zrobieniem tych elementów o których pisał Chita też nie są zainteresowani. Samodzielnie robi część David63 i niezależnie Tas2580. Przy czym Tas robi to w uzgodnieniu z ludźmi z EU na forum niemieckim więc może bardziej rozumie sprawę. Okaże się jakie będą ostatecznie oba rozszerzenia.
Była idea by wbudować to w phpbb ale nie ma poparcia.
W zasadzie większość moich wątków na .com dotyczy właśnie bezpieczeństwa.

Chita napisał to o czym i ja pisałem:
- write your privacy policy.
- work out your data handling processes (which is to be honest the most important thing to comply).

musisz opracować swoją politykę prywatności (i regulamin) oraz zapewnić odpowiednie, zgodne z prawem procesy przetwarzania danych - i to jest najważniejsze w naszej działalności, a obejmuje te elementy, o których wcześniej pisałem.
OK. Zabieram się do pracy.

Lech-u
Posty: 164
Rejestracja: 22 sierpnia 2016, 11:25

Re: RODO w kontekście phpBB

Post autor: Lech-u » 08 maja 2018, 08:48

OK. Zabieram się do pracy.
Jak znajdę chwilę to jeszcze potłumaczę pracę David63 (część dotycząca RODO).
Myślę, że lepiej mieć to niż nie mieć niczego w dniu 25. maja.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u

tojag
Posty: 55
Rejestracja: 04 maja 2018, 21:14

Re: RODO w kontekście phpBB

Post autor: tojag » 08 maja 2018, 09:23

Jak tam chcesz. Ja to zrobiłem do wersji RC1 w marcu jeszcze i wtedy testowałem. Wrzucam w załączeniu. Nie wiem jak się zmieniło w obecnej wersji ale gwarantuję Ci, że rozwalisz sobie forum jeśli wrzucisz na serwer produkcyjny. Najpierw zainstaluj w środowisku testowym. U mnie wywalało się strasznie więc czekam na finalną wersję.
Załączniki
pl.zip
(14.74 KiB) Pobrany 257 razy

Lech-u
Posty: 164
Rejestracja: 22 sierpnia 2016, 11:25

Re: RODO w kontekście phpBB

Post autor: Lech-u » 08 maja 2018, 09:29

U mnie już działa. Na razie nic nie wywaliło.
Dzięki za zip'a.
Porównam.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u

rajpfpbb
Posty: 39
Rejestracja: 11 stycznia 2018, 09:36

Re: RODO w kontekście phpBB

Post autor: rajpfpbb » 08 maja 2018, 10:31

Czy jest jakiś wzorzec/przykład zgodnej z RODO polityki poprawności i regulaminu?

edit: znalazłem coś takiego a propo wymagań...
https://techblog.bozho.net/gdpr-practic ... evelopers/

travel
Posty: 277
Rejestracja: 21 stycznia 2012, 12:38
Lokalizacja: phpBB 3.2

Re: RODO w kontekście phpBB

Post autor: travel » 08 maja 2018, 11:27

Podoba mi się rozszerzenie z Niemiec.
Póki co "Beta" i co ważne również dla starszej wersji phpBB 3.2.
Sledzę na bieżąco.

Lech-u
Posty: 164
Rejestracja: 22 sierpnia 2016, 11:25

Re: RODO w kontekście phpBB

Post autor: Lech-u » 08 maja 2018, 11:47

Jakie są główne różnice między tym od David63 a wersją z Niemiec? Poza językiem, rzecz jasna.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u

ODPOWIEDZ

Wróć do „Użytkowanie”