Naprawa forum - obcy skrypt

Pomoc przy instalacji oraz użytkowaniu phpBB 3.0.x. Forum nie służy do zgłaszania znalezionych błędów, innowacji lub problemów związanych ze stylami i modyfikacjami.
maciozw
Posty: 10
Rejestracja: 10 sierpnia 2013, 06:23

Naprawa forum - obcy skrypt

Post autor: maciozw » 10 sierpnia 2013, 06:39

Prawdopodobnie zainstalował mi się jakiś obcy skrypt. Po otworzeniu forum w przeglądarce odpala się automatycznie strona z jakimiś reklamami. Jak to można naprawić. Mam kopię forum ale nie taką jaką oferuje phpbb3 (przegapiłem) tylko skopiowane wszystkie pliki przez ftp. Jak to można naprawić?

Aviator
Administrator
Posty: 2089
Rejestracja: 07 czerwca 2011, 22:14
Lokalizacja: ZS

Re: Naprawa forum - obcy skrypt

Post autor: Aviator » 10 sierpnia 2013, 09:01

Podaj link do forum. Na początek możesz sprawdzić pliki stylu index_body.html i overal_header.html czy to nie w tych plikach znajduje się złośliwy kod. Możesz też ogólnie usunąć ten styl wraz z plikami i przywrócić ten z kopii, tylko niezapomnij oproznic folderu cache na ftp. Dodatkowo zmien lub zaktualizuj program do obsługi ftp (jaki program uzywasz?)
-=Jeżeli w moim poście brakuje znaków diakrytycznych, oznacza to, że posta wyklepałem przez telefon=-

jaroslw
Zasłużony
Posty: 4524
Rejestracja: 10 grudnia 2005, 18:48
Kontakt:

Re: Naprawa forum - obcy skrypt

Post autor: jaroslw » 10 sierpnia 2013, 11:47

Usuwanie tego cholerstwa nie jest takie proste. Najczęściej nie atakuje tylko plików stylu ale i sam skrypt (pliki PHP). Pobierz forum na dysk. Przeskanuj antywirusem - pokaże Ci chociaż część zainfekowanych plików. Najpewniejszym jednak wyjściem jest pobranie czystego pakietu phpBB, usunięcie poprzednich plików forum i wgranie na ich miejsce nowych (oczywiście możesz pominąć config.php i katalogi filesoraz imagespo ich uprzednim przejrzeniu).
Pobierz styl: we_universalwe_clearblue
Nowości i aktualizacje: FacebookGoogle+Twitter

maciozw
Posty: 10
Rejestracja: 10 sierpnia 2013, 06:23

Re: Naprawa forum - obcy skrypt

Post autor: maciozw » 11 sierpnia 2013, 07:52

Link do forum http://pytaj.pl/sklepforum/index.php
Do ftp używam FileZilla
Skanowałem NIS, Pandą, SpyBoot - nic nie znalazły
Jeśli możecie mi powiedzieć krok po kroku jak podmienić pliki (skąd pobrać, co pobrać, etc.) to byłbym wdzięczny. Forum jest świeże, ale już jakaś praca została wykonana. Chciałbym dane i strukturę zachować, resztę mogę polecieć od zera.
No i jak się zabezpieczyć przed takimi akcjami na przyszłość.
Dzięki za odzew

Awatar użytkownika
Tomy
Posty: 193
Rejestracja: 13 września 2009, 15:28

Re: Naprawa forum - obcy skrypt

Post autor: Tomy » 11 sierpnia 2013, 22:56

Avast jest bardzo wyczulony na złośliwe skrypty , może spróbuj tym antywirusem skanować.

maciozw
Posty: 10
Rejestracja: 10 sierpnia 2013, 06:23

Re: Naprawa forum - obcy skrypt

Post autor: maciozw » 12 sierpnia 2013, 10:53

Psikus pisze:Na początek możesz sprawdzić pliki stylu index_body.html i overal_header.html czy to nie w tych plikach znajduje się złośliwy kod.
No sprawdziłem, ale to przypomina czytanie po aramejsku. Nawet nie wiem czego szukać :)

maciozw
Posty: 10
Rejestracja: 10 sierpnia 2013, 06:23

Re: Naprawa forum - obcy skrypt

Post autor: maciozw » 12 sierpnia 2013, 11:05

Tomy pisze:Avast jest bardzo wyczulony na złośliwe skrypty , może spróbuj tym antywirusem skanować.
Avast też nic nie wykrył :(

jaroslw
Zasłużony
Posty: 4524
Rejestracja: 10 grudnia 2005, 18:48
Kontakt:

Re: Naprawa forum - obcy skrypt

Post autor: jaroslw » 12 sierpnia 2013, 11:28

Zwykle skanuję Comodo, którego używam na co dzień. Jeśli nie znasz chociaż podstaw HTML/CSS/PHP to takie skanowanie na wiele Ci się nie zda. Później i tak będziesz musiał ręcznie usuwać śmieci.

Wszelka konfiguracja i tematy/posty znajdują się w bazie danych. Zacznij od zrobienia kopii swojego forum. Później usuń wszystkie pliki forum oprócz config.php i katalogów filesoraz images. Pobierz czystą paczkę phpBB (odnośnik znajdziesz na samej górze naszego serwisu). Wgraj nowe pliki w miejsce starych, pomijając pliki i katalogi, które wymieniłem wcześniej. Jeśli korzystałeś z niestandardowego stylu, również pobierz go jeszcze raz i wgraj czystą wersję. Na koniec koniecznie zmień hasła do FTP i bazy danych. Jeśli zapisujesz hasło w FileZilli, to proponuję z tego zrezygnować. Istnieją wirusy, które wykradają takie hasła, więc przeskanuj też swój system operacyjny.

Na koniec ciekawa witryna:
https://www.stopbadware.org/hacked-sites-resources

W sekcji Free scanners and tools znajdziesz kilka skanerów online, dzięki którym będziesz mógł się upewnić, że Twoje forum jest już czyste.
Pobierz styl: we_universalwe_clearblue
Nowości i aktualizacje: FacebookGoogle+Twitter

maciozw
Posty: 10
Rejestracja: 10 sierpnia 2013, 06:23

Re: Naprawa forum - obcy skrypt

Post autor: maciozw » 12 sierpnia 2013, 15:05

Dzięki zrobiłem tak opisałeś i wygląda, że jest OK. Wielkie dzięki :) :) :) :)
Zeskanowałem tym i pojawiły się tak jakieś skrypty na żółto. Mam to wyciąć w pliku?
http://aw-snap.info/file-viewer/?tgt=ht ... &ua_sel=ff

jaroslw
Zasłużony
Posty: 4524
Rejestracja: 10 grudnia 2005, 18:48
Kontakt:

Re: Naprawa forum - obcy skrypt

Post autor: jaroslw » 12 sierpnia 2013, 20:43

Nie, te narzędzie akurat podświetla wszystkie skrypty i odwołania do zewnętrznych plików, żeby można było je łatwo wzrokowo wychwycić. Wygląda na to, że masz już czyste forum. Przypominam o zmianie haseł :)
Pobierz styl: we_universalwe_clearblue
Nowości i aktualizacje: FacebookGoogle+Twitter

maciozw
Posty: 10
Rejestracja: 10 sierpnia 2013, 06:23

Re: Naprawa forum - obcy skrypt

Post autor: maciozw » 13 sierpnia 2013, 13:22

Hasło zmienione. A te pliki wyciąłem - na razie działa bez zarzutu
Jeszcze raz dzięki kolego :mrgreen:

Zablokowany

Wróć do „Użytkowanie”