Instalacja forum phpBB 3.2.5 - pytanie początkującego, problem

Pomoc przy instalacji oraz użytkowaniu phpBB 3.2.x. Forum nie służy do zgłaszania znalezionych błędów, innowacji lub problemów związanych ze stylami i rozszerzeniami.
PatrykGM
Posty: 6
Rejestracja: 14 lutego 2019, 20:45

Instalacja forum phpBB 3.2.5 - pytanie początkującego, problem

Post autor: PatrykGM » 14 lutego 2019, 22:21

Witam wszystkich. Próbuję właśnie zainstalować swoje pierwsze w życiu forum i natrafiłem na dwa problemy - z jednym już sobie poradziłem, z drugim nie potrafię dać sobie rady. Mianowicie jednej rzeczy nie rozumiem – teraz w tej najnowszej wersji phpBB 3.2.5 jest tak, że najpierw w "Introduction" klikamy u dołu na "Install", a potem przechodzi do "Set installation data", gdzie trzeba podać dane administratora i wcisnąć "Submit", po czym (z czego co obejrzałem na filmikach na YouTube) powinno pojawić się "Database configuration", gdzie wpisuje się dane do utworzonej wcześniej bazy SQL. Problem w tym, że po wciśnięciu "Submit" nic się nie dzieje, pola jedynie się zerują. Wcale się nie dziwię dlaczego tak jest. Przecież te dane do konta administratora muszą być gdzieś zapisane, a skąd strona ma wiedzieć do jakiej bazy SQL ma je zapisać, skoro nie ma jeszcze do nich danych (nazwy i hasła), bo podaje się je w następnym kroku? Obejrzałem na YouTube filmiki o tworzeniu forum z przed kilku lat i wynika z nich, że kiedyś w starszych wersjach phpBB przy instalacji było na odwrót – najpierw podawało się dane do bazy SQL, a potem tworzyło się konta administratora.
Obrazek

Stworzyłem nową bazę danych SQL dla nowego forum:
Obrazek

https://co-slychac.pl/10907733_forum/in ... hp/install – wiem, że normalnie nie powinno się podawać tego adresu instalacji forum ze względu bezpieczeństwa, ale mogę podać, bo i tak nie da się utworzyć konta administratora, a może to pomoże w rozwiązaniu problemu

Znalazłem na zagranicznym forum o phpBB podobny problem https://www.phpbb.com/community/viewtopic.php?t=2438796 i tam ktoś napisał, że nie powinno się wgrywać pliku ZIP na serwer i rozpakowywać przez program webowy dostawcy, tylko rozpakowywać ZIP-a z forum u siebie na komputerze i wgrać te rozpakowane pliki i foldery przez FTP. Usunąłem folder z forum i wgrałem jeszcze raz tę drugą metodą, ale efekt jest ten sam, więc nie w tym jest problem.

Cała strona internetowa korzysta z jakiejś starszej wersji PHP, natomiast sam folder z forum z jednej z nowszych PHP 7.2 - przedstawiłem to w pliku .htaccess, bo bez tego wyskakiwał błąd składni i to był ten pierwszy problem przy instalacji, z którym na szczęście sobie poradziłem. Dostawcą serwera jest home.pl

Zmieniłem nazwę domyślnego folderu "phpBB3" na nazwę bazy danych SQL – "10907733_forum", która ma być przeznaczona dla tego forum, ale to oczywiście też nic nie pomogło.

vader
Moderator
Posty: 1502
Rejestracja: 19 kwietnia 2015, 14:44
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Instalacja forum phpBB 3.2.5 - pytanie początkującego, problem

Post autor: vader » 15 lutego 2019, 11:22

Nie można zmienić też języka. Usuń zawartość folderu Cache i spróbuj jeszcze raz. Dla pewności możesz też wgrać wszystkie pliki phpBB jeszcze raz, bo mam wrażenie że ie wszystko zostało wgrane. Spróbuj z ciekawości z niższą wersją phpBB

PatrykGM
Posty: 6
Rejestracja: 14 lutego 2019, 20:45

Re: Instalacja forum phpBB 3.2.5 - pytanie początkującego, problem

Post autor: PatrykGM » 15 lutego 2019, 21:29

Usunąłem zawartość folderu "cache", jednak to nic nie dało. Po usunięciu zawartości tego folderu i próbie ponownego włączenia instalatora forum, w podkatalogu "installer" ponownie pojawia się 6 plików, więc chyba phpBB nie ma problemu z wgrywaniem plików na serwer. Udało mi się natomiast wgrać starszą wersję forum phpBB 3.0.12, natomiast na 3.1.9 występuje taki sam problem jak w nowej wersji 3.2.5. Różnica w przypadku serwera mojej strony w instalacji nowszych wersji 3.2.5 i 3.1.9 a starszej 3.0.12 jest taka, że ta najstarsza nie wymaga, abym w pliku .htaccess wymuszał stosowanie dla jednego folderu z forum nowszych wersji PHP-a. Tak wygląda teraz plik .htaccess:
RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} !=on
RewriteRule ^ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteRule ^([^\.]+)$ $1.php [NC,L]
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.(.*)$ [NC]
RewriteRule ^(.*)$ https://%1/$1 [R=301,L]

:Location /10907733_forum/*.php
Use php72
:Location

:Location /forum2/*.php
Use php56
:Location
Teoretycznie wymuszenie nowszych wersji PHP-a dla pojedynczego folderu z forum pomaga, bo bez tego w ogóle nie da się uruchomić instalacji – oczywiście wyskakuje jedynie informacja o błędzie składki w PHP-ie. Jednak być może tylko pozornie, bo może coś jeszcze jest nie tak. Włączenie nowszej wersji PHP-a dla całej witryny chyba odpada, bo choć nie sprawdzałem, ale najprawdopodobniej od tego czasu (2012) wiele używanych poleń w kodzie PHP zostało zdeprecjonowanych i by mi nie chodziła strona.

No cóż, jeżeli nie uda się znaleźć przyczyny tego błędu, to najwyżej będę zmuszony używać starszą wersję 3.0.12, a to jest minus, bo jest ona gorzej zabezpieczona i nie można wgrać stylu Basic, który mi się bardzo podoba.

vader
Moderator
Posty: 1502
Rejestracja: 19 kwietnia 2015, 14:44
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Instalacja forum phpBB 3.2.5 - pytanie początkującego, problem

Post autor: vader » 18 lutego 2019, 16:08

Żaden pomysł mi nie przychodzi do głowy. Sprawdź logi serwera, bo wygląda to na jakąś błędną konfigurację.

Awatar użytkownika
lopoto
Posty: 91
Rejestracja: 04 grudnia 2014, 01:26

Re: Instalacja forum phpBB 3.2.5 - pytanie początkującego, problem

Post autor: lopoto » 18 lutego 2019, 16:37

Jak tworzyles baze danych np. co_slychac , to w niej musiales utworzyc konto admina z haslem i nazwa uzytkownika , nadajac jej wszystkie uprawnienia .

Wiec gdy instalujesz później phpBB 3.2.5 , musisz podac te same dane nazwe bazy danych co_slychac i ten sama nazwe admina i jego haslo .
Ostatnio zmieniony 18 lutego 2019, 19:31 przez vader, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Proszę poprawić interpunkcję!

PatrykGM
Posty: 6
Rejestracja: 14 lutego 2019, 20:45

Re: Instalacja forum phpBB 3.2.5 - pytanie początkującego, problem

Post autor: PatrykGM » 21 lutego 2019, 14:33

Włączyłem na chwilę na próbę w .htaccess nowszy PHP dla całej witryny i efekt dla forum phpBB był taki sam jakbym włączał go dla pojedynczego folderu – forum się wyświetlało, ale nic nie dało się wysyłać. Przy instalacji forum 3.1.9 podobnie jak w 3.0.12 także najpierw podaje się dane do bazy danych, a potem do konta administratora, także to, że w najnowszej wersji 3.2.5 jest na odwrót raczej wbrew temu co zasugerowałem w swoim pierwszym poście nie ma znaczenia. Jeżeli chodzi o działającą u mnie wersje 3.0.12 to spróbowałem na próbę wymuszać w .htaccess nowsze wersje PHP i tak – w przypadku PHP 5.3 wszystko działa jak należy, natomiast już wersję wyżej 5.4 forum się wyświetla, ale nie da się nic wysyłać. Wszedłem na stronę w StatystykiLogi i tam są wypisane adresy IP, z których się wysyłano żądania do mojej strony, datę i godzinę, wersję systemu i przeglądarki oraz adresy tych podstron, więc to mi nic nie mówi, nie ma tam informacji o żadnych błędach, chyba że o jakieś jeszcze inne logi chodzi - tak jak pisałem w pierwszym poście jestem hobbystą-amatorem i nie na wszystkim się tak profesjonalnie znam. Chyba zachowam się mało profesjonalnie i postawię te forum na przestarzałej wersji 3.0.12 lub ewentualnie mogę spróbować minimalnie wyżej 3.0.14 czy mi pójdzie, innego wyjścia nie widzę, no chyba, że ktoś ma jeszcze jakiś pomysł co ten błąd z wysyłaniem zapytań w nowszych wersjach może powodować.

PatrykGM
Posty: 6
Rejestracja: 14 lutego 2019, 20:45

Re: Instalacja forum phpBB 3.2.5 - pytanie początkującego, problem

Post autor: PatrykGM » 21 lutego 2019, 17:35

Udało mi się częściowo rozwiązać problem – mianowicie udało mi się zainstalować wersję 3.1.12. Ustaliłem, że fora phpBB mi nie działają jeśli mają ustawiony w .htaccess PHP 5.4 lub wyższy, natomiast na wersji PHP 5.3 już działają. W związku z tym nie mogę zainstalować phpBB w wersjach powyżej 3.2, bo wymagają minimum PHP 5.4, natomiast phpBB w wersjach 3.1 już tak, bo chodzą na PHP 5.3. Wcześniej wersja 3.1.9 mi nie chodziła, bo próbowałem ją uruchomiać na PHP 5.6 czy 5.4, a nie sprawdziłem, że na PHP 5.3 także się da. Problem nie został w stu procentach rozwiązany, jednak z tego co patrzyłem, to ta wersja 3.1.12 jest z grudnia 2018, więc nie najgorzej. Z drugiej strony to dziwne, że w wersjach forów wymagających interpretera PHP 5.4 lub wyższego nie da się u mnie wysyłać zapytać, przez co nie mogę zainstalować ani nawet zmienić języka, ale za rodzaje interpreterów to chyba odpowiada dostawca serwera, czyli w moim wypadku home.pl.

vader
Moderator
Posty: 1502
Rejestracja: 19 kwietnia 2015, 14:44
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Instalacja forum phpBB 3.2.5 - pytanie początkującego, problem

Post autor: vader » 22 lutego 2019, 10:13

Z opisanego przez Ciebie problem należy się skontaktować z home.pl w celu rozwiązania problemu, bo tak być nie powinno. Płacisz za usługę, z której nie możesz korzystać.

Wersja 3.1.12 jest w miarę nowa, ale wsparcie dla phpBB 3.1.x jest już porzucone. Rozwiąż problem z wersją phpBB i wtedy stawiaj forum 3.2.5

Awatar użytkownika
lopoto
Posty: 91
Rejestracja: 04 grudnia 2014, 01:26

Re: Instalacja forum phpBB 3.2.5 - pytanie początkującego, problem

Post autor: lopoto » 25 lutego 2019, 22:26

W panelu home.pl https://panel.home.pl/
ustaw sobie php 7.2 , nie bedzie wtedy problemu .
Obrazek
ps. wersja phpBB 3.1 nie dziala na php. 7.2 ! tak jak ci radzil kolega wyzej zainstaluj nannowsze phpBB 3.2.5 .

PatrykGM
Posty: 6
Rejestracja: 14 lutego 2019, 20:45

Re: Instalacja forum phpBB 3.2.5 - pytanie początkującego, problem

Post autor: PatrykGM » 26 lutego 2019, 20:40

Tylko wtedy strona internetowa nie będzie mi chodziła, bo była robiona w 2012 roku. Dodatkowo nie mogę tej opcji włączyć nawet na próbę, gdyż jest napisane:
UWAGA: Aktualnie używana wersja PHP nie jest już wspierana. Zmiana wersji na wyższą będzie nieodwracalna.
Jakbym sobie włączył na próbę nowszą wersję PHP, to bym był z przysłowiową ręką w nocniku, bo nie można tego cofnąć i strona uwalona…

Awatar użytkownika
lopoto
Posty: 91
Rejestracja: 04 grudnia 2014, 01:26

Re: Instalacja forum phpBB 3.2.5 - pytanie początkującego, problem

Post autor: lopoto » 26 lutego 2019, 20:48

Jak masz backup bazy danych , to nie widze problemu .

vader
Moderator
Posty: 1502
Rejestracja: 19 kwietnia 2015, 14:44
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Instalacja forum phpBB 3.2.5 - pytanie początkującego, problem

Post autor: vader » 26 lutego 2019, 20:55

Napisz do hostingu jaki masz problem i niech podrzucą jakieś rozwiązanie. Za to im płacisz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Użytkowanie”