Baza tematów obserwowanych i powiadomień

Pomoc przy instalacji oraz użytkowaniu phpBB 3.2.x. Forum nie służy do zgłaszania znalezionych błędów, innowacji lub problemów związanych ze stylami i rozszerzeniami.
wicy
Posty: 168
Rejestracja: 22 października 2010, 10:28

Baza tematów obserwowanych i powiadomień

Post autor: wicy » 02 września 2017, 12:43

Zastanawiam się, czy dla bardzo długo nieaktywnych userów baza danych obserwowanych tematów/postów i związane z tym powiadomienia nie zaśmiecają niepotrzebnie forum. O ile powiadomienia (zdaje się) są czyszczone na bieżąco po ich przeczytaniu, o tyle baza śledzonych tematów (_topic_track) rozrasta się w nieskończoność - u mnie tabela ma już 390.000 wierszy!
Spotkał ktoś z jakimś dodatkiem czyszczącym tę tabelę ze śledzeń nieistniejących już userów, usuwającym śledzenia już zamkniętych tematów lub usuwającym śledzenie po podanym czasie?
_________
forgen.pl

wicy
Posty: 168
Rejestracja: 22 października 2010, 10:28

Re: Baza tematów obserwowanych i powiadomień

Post autor: wicy » 02 września 2017, 18:41

Rzeczywiście obserwacja tematów chyba trochę kuleje w phpbb3.
Wyczyściłem tabelę _topics_track i okazało się, że zmalała z 390.000 wierszy do 140.000....
Silnik forum nie przewiduje sytuacji, że temat aktywny, z wieloma wpisami, posiadający wiele wpisów "obserwacyjnych" może zostać zamknięty. Przy zamkniętym temacie, obserwacja go (tj. czekanie na powiadomienia o nowych wpisach) traci sens. W momencie zamknięcia tematu wpisy nie są usuwane, więc user cały czas obserwuje temat, który już może się nie otworzyć.
Wiem... spytacie a co jeśli ktoś go otworzy? Przy starych wpisach odżyłyby powiadomienia. Ale trudno... jeśli temat jest zamknięty od kilku lat i przeniesiony do archiwum, trzeba się liczyć z jego "zapomnieniem". Inaczej baza niepotrzebnie się rozrasta.

Z czyszczeniem musiałem poradzić sobie pół-ręcznie - tzn. napisać krótki skrypt.
_________
forgen.pl

Aviator
Administrator
Posty: 2089
Rejestracja: 07 czerwca 2011, 22:14
Lokalizacja: ZS

Re: Baza tematów obserwowanych i powiadomień

Post autor: Aviator » 02 września 2017, 19:13

wicy pisze:Wiem... spytacie a co jeśli ktoś go otworzy? Przy starych wpisach odżyłyby powiadomienia.
Nie zmienia to faktu, że i tak musiało by to zostać w pamięci bazy kto ten temat obserwuje.

PS.
Czemu Cie trapi taki szczegół? Limit bazy na hoscie?
-=Jeżeli w moim poście brakuje znaków diakrytycznych, oznacza to, że posta wyklepałem przez telefon=-

wicy
Posty: 168
Rejestracja: 22 października 2010, 10:28

Re: Baza tematów obserwowanych i powiadomień

Post autor: wicy » 02 września 2017, 22:51

To już nawet nie chodzi o limity hosta, choć może mieć znaczenie. Chodzi o czystą ekonomikę i oszczędność czasu i miejsca.
Miałem 390.000 wierszy zajmujących 21,6Mb. Teraz mam 145.700 wierszy i 6,9Mb. Różnica jest. Wpływa to też pewnie na szybkość forum bo przecież gdzieś, kiedyś ta tabela jest odczytywana. A po co mi śledzenia zamkniętych tematów w archiwum.
_________
forgen.pl

Awatar użytkownika
Cristiano
Posty: 26
Rejestracja: 25 marca 2015, 16:43
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Baza tematów obserwowanych i powiadomień

Post autor: Cristiano » 04 września 2017, 07:54

Na hostingu proserwer.pl z pakietem Start zapewne martwiłbym się o te 14Mb różnicy...

Cały temat na pewno jest warty uwagi. Fajnie było by go opisać na oficjalnym supporcie phpBB, może developerzy podłapią temat.

wicy
Posty: 168
Rejestracja: 22 października 2010, 10:28

Re: Baza tematów obserwowanych i powiadomień

Post autor: wicy » 04 września 2017, 12:57

Wątpię żeby podłapali temat, gdyż zawsze jest wymówka typu "bo temat zamknięty może być kiedyś otwarty". I po sprawie.
Inna rzecz, że przydałby się dodatek usuwający takie wpisy oraz usuwający stare (wg nastawionego czasu) obserwacje.
Nie sprawdziłem czy tabela _topics_track (_forum_track też) jest opróżniana automatycznie z wpisów do postów usuwanych (prze admina, usera)??
_________
forgen.pl

Awatar użytkownika
Cristiano
Posty: 26
Rejestracja: 25 marca 2015, 16:43
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Baza tematów obserwowanych i powiadomień

Post autor: Cristiano » 11 września 2017, 12:34

Spróbuj trochę inaczej. Zapełnił przykładowe forum tematami, z kont testowych dodaj obserwowanie tematu, a później ustaw samoczyszczenie tego forum z poziomu PA np. dzień później. Potem zobacz, czy po automatycznym czyszczeniu tematów wyparowały także obserwacje. Jeśli nie to jak najbardziej jest błąd, który trzeba zgłosić.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Użytkowanie”