Instalacja phpBB3

 • Dodano: daroPL
 • Data dodania: 03.05.2008
 • Ostatnia zmiana: 03 września 2010, 06:55 przez daroPL
 • Odsłony: 51273
Ściągamy najnowszą paczkę ze skryptem phpBB3 ze strony http://www.phpBB.pl i rozpakowujemy ją na swój dysk za pomocą programu dekompresującego (np. WinRAR, 7-zip). Wgrywamy wszystkie pliki z rozpakowanej paczki na serwer lub konto hostingowe za pomocą dowolnego klienta FTP (np. Total Commander).

Dokładny opis tworzenia połączenia FTP i łączenia się z serwerem znajdziesz w sekcji Łączenie się z FTP za pomocą Total Commandera.

Otwieramy przeglądarkę i wpisujemy adres strony na, którą wgrywaliśmy pliki, uwzględniając ewentualny folder w którym je umieściliśmy (np. http://www.example.pl/, http://www.example.pl/folder/). Jeżeli zrobiłeś dobrze to teraz powinna pokazać strona instalacyjna phpBB3.

Wprowadzenie
Widzimy krótkie wprowadzenie do phpBB3. Następna strona pokazuje treść licencji General Public License (Jej polskie nieoficjalne tłumaczenie możesz znaleźć na stronie http://gnu.org.pl/text/licencja-gnu.html) pod którą rozprowadzany jest skrypt phpBB3 i informację na temat wsparcia.

Wymagania
Minimalne wymagania phpBB3 znajdziesz w sekcji wymagania.

Strona, którą teraz widzisz przedstawia listę WYMAGAŃ skryptu. phpBB3 automatycznie sprawdza wszystkie dodatki i moduły zainstalowane na twoim serwerze.
Potrzebujesz do rozpoczęcia instalacji minimum jednej wersji PHP i jednej bazy danych.
Jeżeli spełniasz wymagania przejdź do zakładki ZAINSTALUJ.

Ustawienia bazy danych
Musisz teraz zdecydować, którą bazę danych wybrać. Zobacz w dokumentacji w sekcji Wymagania, które bazy danych są wspierane. Jeśli nie znasz ustawień twojej bazy danych to skontaktuj się z administratorem serwera. Potrzebujesz:
 • Typ bazy danych - baza danych, którą będziesz używał.
 • Nazwa hosta serwera bazy danych lub DSN - adres twojej bazy danych (zazwyczaj localhost)
 • Port serwera bazy danych - port serwera twojej bazy danych (najlepiej zostawić domyślnie).
 • Nazwa bazy danych - nazwa twojej bazy danych na serwerze.
 • Nazwa użytkownika bazy danych i hasło bazy danych - dane logowania potrzebne aby uzyskać dostęp do bazy danych.
Jeżeli instalujesz używając SQLite powinieneś wpisać pełną ścieżkę do pliku twojej bazy danych w pole DSN i pole nazwa użytkownika i hasło zostawić puste.

Prefiksu tabel w bazie danych dla phpBB3 nie musisz zmieniać, chyba, że masz już zainstalowane forum, które korzysta z tej samej bazy danych i posiada taki prefiks.
Możesz przejść dalej. Jeżeli pokazała Ci się teraz informacje, że nie udało się połączenie z bazą danych (Could not connect to the database) to zapewne wpisałeś błędne dane w poprzednim formularzu, musisz je poprawić. Jeśli pokaże Ci się informacja, że POŁĄCZENIE UDANE możesz przejść do następnego etapu.

Szczegóły administratora
Musisz teraz stworzyć swoje konto administratora. Ten użytkownik będzie miał pełny dostęp administracyjny i będzie pierwszym użytkownikiem na forum. Wszystkie pola na tej stronie są wymagane. Na tej stronie możesz też zmienić domyślny język forum.

Plik konfiguracyjny
W tym kroku phpBB będzie próbowało zapisać automatycznie plik konfiguracyjny. Forum do działania potrzebuję tego pliku, ponieważ są w nim umieszczone dane do bazy danych, w której umieszczone są wszystkie ustawienia.

Zazwyczaj automatyczna próba zapisu się udaje. Jeżeli jednak skrypt nie może zapisać pliku to plik posiada złe zezwolenia.

Na temat zezwoleń plików i folderów możesz poczytać w sekcji Nadawanie chmodów w programie Total Commander.

Musisz w takim razie wgrać plik na serwerze ręcznie. phpBB spyta Cię o POBRANIE pliku config.php. Pobierz go i wgraj na serwer do głównego katalogu, po czym przejdź do następnego kroku.

Zaawansowane ustawienia
ZAAWANSOWANE USTAWIENIA pozwalają na ustawienie niektórych parametrów konfiguracji forum. Ustawienia te są opcjonalne i będziesz mógł zmienić je później. Przejdź do następnego kroku i zakończ instalację.

Jeżeli instalacja została zakończona pomyślnie, będziesz mógł użyć przycisku ZALOGUJ aby odwiedź PANEL ADMINISTRACJI. Na koniec usuń z serwera folder INSTALL. Gratulację, właśnie pomyślnie zainstalowałeś phpBB 3.0, ale jest jeszcze dużo pracy przed tobą!

Komentarze

 • Autor: gieruss
 • Dodano: 06 lutego 2016, 11:38
Ztobilem tak samo jak opisane jest w artykule i podczas logowania sie do PA
wyskakuje mi blad link do postu viewtopic.php?f=119&t=17368 .