Główna konfiguracja i strona główna

 • Dodano: daroPL
 • Data dodania: 03.05.2008
 • Ostatnia zmiana: 23 czerwca 2011, 10:03 przez daroPL
 • Odsłony: 28338
Stronę główną widzisz kiedy zalogujesz się do PA. Znajdują się na niej statystyki i informacje na temat twojego forum. Na tej stronie znajdują się także podsekcje nazwane Szybkim Dostępem. Szybki Dostęp do zbiór najczęściej odwiedzanych i używanych stron w PA, takich jak Zarządzanie Użytkownikami czy Logi Moderatorów. Będziemy dyskutować jeszcze na temat tych sekcji później.

Na razie skoncentrujemy się na trzech podsekcjach: Konfiguracja forum, Klient komunikacji i Konfiguracja serwera.

Konfiguracja forum
Ta sekcja pozwala na zarządzanie głównymi właściwościami i ustawieniami forum.

Ustawienia załączników
Jedną z wielu nowości w phpBB 3.0 są załączniki. Załączniki sa plikami, które mogą być dołączone do postów, tak jak załączniki e-mail. Administrator forum może kontrolować co użytkownicy mogą załączać, poprzez stronę Ustawienia załączników.

Więcej informacji znajdziesz w sekcji konfigurowanie ustawień załączników twojego forum.

Ustawienia forum
Ustawienia forum pozwalają Ci zmienić wiele ustawień twojego forum. Te ustawienia zawierają ważne rzeczy, m.i. nazwę twojego forum. Są dwie główne grupy z ustawieniami forum: główne Ustawienia forum i Ustawienia ostrzeżeń.

Ustawienia forum
 • Jedną z pierwszych rzeczy jaką powinieneś zrobić po zainstalowaniu forum to nadanie nazwy twojemu forum. Użytkownicy będą identyfikować forum właśnie z tą nazwą. Nazwa którą wpiszesz w pole NAZWA STRONY będzie pokazywana na górze domyślne stylu i jako tytuł okna w przeglądarce.
 • OPIS STRONY to krótki tekst, który opisuje specyfikacje twoje forum, o czym na nim się rozmawia, jakiej tematyki dotyczy. Ten tekst będzie wyświetlany na górze forum, pod NAZWĄ STRONY.
 • Opcja WYŁĄCZ FORUM służy do zamykania dostępu do forum użytkownikom. Jeżeli chcesz wyłączyć forum, bo chcesz np. stworzyć nowe fora to zaznacz NIE na czas, kiedy będziesz to robił. Możesz do tego wpisać w pole tekstowe powód twojej decyzji. Na zamknięte forum będą nadal mogli wchodzić moderatorzy i administratorzy forum.
 • Pole DOMYŚLNY JĘZYK służy do ustawienia domyślnego języka forum. Jeżeli zmienisz język na rozwijanej liście do zmienisz przez to język w ustawieniach wszystkich użytkowników forum, nie będą jednak ignorowane późniejsze zmiany języka przez użytkowników. Język będziesz mógł zmienić na inny dopiero gdy pobierzesz odpowiednią paczkę językową i ją zainstalujesz.
 • Pole FORMAT DATY służy do ustawienia formatu dat wyświetlanych na forum. phpBB posiada już kilka domyślnie wprowadzonych formatów, ale możesz skorzystać z własnego wpisując do w pole tekstowe i zaznaczając WŁASNY... na rozwijanej liście.
 • Pole STREFA CZASOWA służy do ustawienia strefy czasowej czasów wyświetlanych na forum. Jak wiemy każdy użytkownik forum może pochodzić z innej części świata, gdzie czas jest inni, niż u administratora, wtedy użytkownik może zmienić strefę czasową w Panelu użytkownika (PU). Domyślnie jest włączony czas zimowy, jeżeli chcemy zmienić go na letni wystarczy skorzystać z opcji znajdującej się poniżej - WŁĄCZ CZAS LETNI.
 • Możesz także zmienić domyślny styl forum. Forum z tym stylem będzie dostępne dla gości i użytkowników z domyślnym stylem. W standardowej instalacji phpBB, dostępne są dwa style: prosilver i subsilver2. Możesz pozwolić użytkownikom na wybranie któregoś z tych stylów poprzez zaznaczenie opcji ZIGNORUJ STYL UŻYTKOWNIKA na NIE.
  Informację jak dodać nowy styl znajdziesz w innej sekcji tego podręcznika.
Ostrzeżenia
 • Moderatorzy mogą wysłać ostrzeżenie do użytkowników łamiących regulamin forum. Wartość CZAS TRWANIA OSTRZEŻENIA określa liczbę dni po której ostrzeżenie wygaśnie. Więcej informacji na temat ostrzeżeń znajdziesz w rozdziale Panel moderacyjny (PM).
Właściwości forum
Przechodząc do sekcji Właściwości forum możesz włączyć lub wyłączyć niektóre właściwości forum. Właściwość, które tu wyłączysz nie będą dostępne nawet dla użytkowników, którzy posiadają zezwolenia do nich.

Ustawienia awatarów
Awatary są zazwyczaj małymi, unikalnymi obrazkami dodawanymi przez użytkowników w Panelu użytkownika.
W domyślnym stylu podczas przeglądania tematów są wyświetlane pod nazwą użytkownika.

Są trzy różne sposoby dodawania awatarów w profilu. Jedną z nich jest galeria awatarów. Domyślnie galeria w phpBB nie jest dostępna, aby tak było musisz stworzyć folder określony w ŚCIEŻCE DO GALERII AWATARÓW. Domyślna ścieżka do IMAGES/AVATARS/GALLERY/, musisz stworzyć w tym wypadku folder o nazwie gallery. phpBB nie obsługi podfolderów w galerii awatarów.

Kolejnym sposobem są AWATARY ZEWNĘTRZNE. Są to obrazki umieszczone na innej stronie. Użytkownik może podać adres do obrazka chcąc go użyć w swoim profilu. W PA możesz kontrolować rozmiar tych obrazków jednak nie możesz kontrolować wielkości tych plików.

Ostatnią sposobem jest WGRYWANIE AWATARU. Użytkownik może przesłać obrazek ze swojego dysku na twój serwer. Awatary te będą przechowywane w ŚCIEŻCE DO PRZECHOWALNI AWATARÓW którą możesz zmienić w PA. Domyślna ścieżka to IMAGES/AVATARS/UPLOAD/. Ten folder istnieję już po instalacji. By wgrywanie awatarów było możliwe folder musi posiadać odpowiednie zezwolenia. Awatary mogą mieć rozszerzenie typu .gif, .jpeg, lub .png. Rozszerzenie oraz wielkość awatarów jest automatycznie sprawdzana podczas wgrywania awatarów na serwer. Możesz określić MAKSYMALNY ROZMIAR PLIKU AWATARU i jego rozmiary.

Ustawienia prywatnych wiadomości
Prywatne wiadomości to sposób na komunikowanie się między zarejestrowanymi użytkownikami na twoim forum.

Możesz całkowicie wyłączyć funkcje PRYWATNYCH WIADOMOŚCI lub wyłączyć ją tylko dla poszczególnych grup lub użytkowników poprzez zezwolenia.

Olympus pozwala na segregowanie prywatnych wiadomości w folderach. Pole MAKSYMALNA LICZBA KATALOGÓW NA PRYWATNE WIADOMOŚCI określa liczbę folderów jaką można stworzyć. Domyślną liczbą folderów jest 4. Możesz wyłączyć te ustawienie wpisując 0.

Pole MAKSYMALNA LICZBA WIADOMOŚCI W SKRZYNCE określa maksymalną liczbę wiadomości dla każdego folderu. Domyślną liczbą jest 50. Wpisując 0 likwidujesz limit.

Jeżeli liczba wiadomości w którymś folderów przekroczy określoną w PA mówisz ustawić akcję, która w związku z tym nastąpi. Akcję tą możesz zdefiniować w rozwijanej liście następnego pola. Możesz ustawić, że nowe wiadomości nie będą przyjmowane lub usuwane będą wiadomości najstarsze.

Po wysłaniu wiadomości czasami możesz chcieć edytować tą wiadomość, jeżeli jeszcze nie została przeczytana przez odbiorcę. Dzięki polu LIMIT CZASU EDYCJI możesz określić liczbę minut w ciągu, których będzie można edytować wysłane i nie przeczytane wiadomości. Ustawiając 0 znosisz czas edycji, edytować będzie można wtedy do czasu, kiedy wiadomość nie zostanie przeczytana. Jeżeli zakazałeś edytować wiadomości użytkownikom lub grupom to ustawienie zostanie zastosowane w zezwoleniach.

GŁÓWNE OPCJE pozwolą Ci na ustawienie właściwości dotyczących prywatnych wiadomości na twoim forum.

 • ZEZWÓL NA WYSYŁANIE PRYWATNYCH WIADOMOŚCI WIELU UŻYTKOWNIKOM/GRUPOM: zezwala na wysłanie prywatnych wiadomości do wielu osób. Domyślnie ta właściwość jest włączona. Wyłączając ją zabronisz na wysłanie prywatnych wiadomości do grup.
 • Domyślnie BBCODE i UŚMIESZKI są dozwolone w prywatnych wiadomościach.
 • Domyślnie załączniki w prywatnych wiadomościach są zabronione. Ustawienia załączników w prywatnych wiadomościach znajdziesz w Ustawienia załączników. Na przykład możesz określić ile załączników może zostać dodanych w jednej wiadomości.

Komunikacja klienta
Inaczej niż twój system uwierzytelnienia, phpBB3 wspiera inne systemy komunikacji. phpBB3 wspiera uwierzytelnienie wtyczkowe (domyślne wtyczki Apache, naturalny DB i LDAP), email i Jabber. Tutaj możesz skonfigurować wszystkie te metody komunikacji. W tym rozdziale omówimy każdą z tych metod.

W przeciwieństwie do phpBB2, phpBB3 oferuje uwierzytelnienie wtyczkowe. Wspierane są domyślne wtyczki Apache, DB i LDAP.Przed przełączeniem z naturalnego systemu uwierzytelnienia phpBB (metoda DB) do jednego z innych systemów, musisz sprawdzić czy twój go wspiera. Kiedy skonfigurujesz ustawienia uwierzytelnienia, musisz sprawdzić czy wypełniłeś parametry instalacyjne, które stosuje wybrana przez Ciebie metoda uwierzytelnienia (Apache lub LDAP).

Uwierzytelnienie
 • WYBIERZ METODĘ UWIERZYTELNIENIA: Wybierz metodę uwierzytelnienia z rozwijanej listy.
 • NAZWA SERWERA LDAP: Jeżeli używasz LDAP, to tutaj wpisz nazwę lub adres IP serwera LDAP.
 • UŻYTKOWNIK LDAP: phpBB będzie potrzebowało połączenia z serwerem LDAP jako wybrany użytkownik. Jeżeli chcesz użyć dostępu jako gość, opuść to pole.
 • HASŁO LDAP: Hasło dla wybranego wyżej użytkownika LDAP. Jeżeli chcesz użyć dostępu jako gość, opuść to pole.
 • BAZOWY DN LDAP: Rozróżnia nazwę, która określa gdzie znajduję się informacja o użytkowniku.
 • UID LDAP: To jest klucz, według którego będzie wyszukiwany login.
 • ATRYBUT EMAIL LDAP: To nazwa użytkownika twojej poczty email w celu automatycznego ustawiania adresu email dla nowych użytkowników. Jeżeli zostawić to puste, to użytkownicy którzy zalogują się na forum pierwszy raz nie będą mieli wpisanego adresu e-mail.

Ustawienia e-maili
phpBB3 obsługuje wysyłanie emaili do użytkowników. Tutaj możesz konfigurować informacje, które używane są podczas wysyłania e-maili. phpBB3 może wysyłać e-maile przez wbudowaną funkcję PHP lub wybrany serwer SMTP. Jeżeli nie posiadasz serwera SMTP, użyj wybudowanej funkcji PHP. Możesz spytać się administratorowi twojego serwera o więcej szczegółów co do tej funkcji. Jeżeli skończysz konfigurować ustawienia e-maili, kliknij WYŚLIJ.

Główne ustawienia
 • WŁĄCZ E-MAILE PRZEZ FORUM: Jeżeli ustawisz na wyłączone to nie będzie możliwości wysyłania e-maili przez forum.
 • UŻYTKOWNICY WYSYŁAJĄ E-MAILE PRZEZ FORUM: Jeżeli ustawisz na włączone, to zamiast pokazywania adresów e-mail, użytkownicy będą mogli je wysyłać przez forum.
 • NAZWA FUNKCJI E-MAIL: Jeżeli używasz wbudowanej funkcji PHP to powinieneś wpisać nazwę tej funkcji. Najlepszą będzie "mail".
 • ROZMIAR PACZKI E-MAIL: To liczba e-maili jaka może być wysłana w jednej paczce. Ta opcja jest przydatna podczas wysyłania masowych e-maili, kiedy masz dużą ilość użytkowników.
 • E-MAIL KONTAKTOWY: To adres na, który będą przychodziły odpowiedzi na wysłane przez Ciebie e-maile. To jest także adres, który będzie znajdował się w polach "From" i "Reply-to" we wszystkich e-mailach wysyłanych przez twoje forum.
 • E-MAIL ZWROTNY: To adres, który będzie dodawany do wszystkich e-maili, jako kontakt techniczny. To także będzie znajdowało się w polach "Return-Path" i "Sender" we wszystkich e-mailach wysyłanych przez twoje forum.
 • PODPIS POD WIADOMOŚCIĄ E-MAIL: To tekst, który będzie dołączany na końcu wszystkich e-maili wysyłanych przez twoje forum.
 • UKRYWAJ ADRESY E-MAIL: Jeżeli chcesz aby wszystkie adresy e-mail były ukryte, ustaw na TAK.
Ustawienia SMTP
 • UŻYJ SERWERA SMTP DLA E-MAILI: Zaznacz TAK jeżeli chcesz aby wszystkie e-maile były wysyłane przez serwer SMTP. Jeżeli nie posiadasz serwera SMTP ustaw na NIE, wtedy do wysłania e-maili będzie używana wbudowana funkcja PHP, która w wielu przypadkach jest najbezpieczniejszą opcją.
 • ADRES SERWERA SMTP: Adres serwera SMTP.
 • PORT SERWERA SMTP: Port na którym znajduje się serwer SMTP. Najczęściej serwer SMTP znajduję się na porcie 25. Nie zmieniaj tej wartości, jeżeli nie masz wystarczających informacji na ten temat.
 • METODA UWIERZYTELNIENIA DLA SMTP: To jest metoda uwierzytelnienia dla twojego forum, kiedy będzie używać połączenia z wybranym serwerem SMTP.
  To będzie działać tylko kiedy wpiszesz użytkownika i hasło SMTP, i twój serwer tego wymaga. Dostępnymi metodami są PLAIN, LOGIN, CRAM-MD5, DIGEST-MD5 i POP-BEFORE-SMTP. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, która metoda uwierzytelnienia będzie odpowiednia dla Ciebie, musisz spytać o to administratora serwera.
 • NAZWA UŻYTKOWNIKA SMTP: Nazwa użytkownika, która będzie używana do połączenia z serwerem SMTP. Wypełnij te pole jeśli twój serwer SMTP tego wymaga.
 • HASŁO SMTP: Hasło dla wybranej powyżej nazwy użytkownika, którą do połączenia z serwerem SMTP będzie używało phpBB. Wypełnij te pole jeśli twój serwer SMTP tego wymaga.
Ustawienia Jabber
phpBB3 pozwala też użytkownikom do komunikowania się przez Jabber. Twoje forum może wysyłać szybkie wiadomość i powiadomienia przez Jabber'a. Tutaj możesz włączysz i kontrolować wszystko to co jest używane przez Jabber'a do komunikacji.

Ustawienia Jabber
 • WŁĄCZ JABBER: Ustaw na WŁĄCZONE, aby używać Jabber'a do wysyłania wiadomości i powiadomień.
 • SERWER JABBER: Serwer Jabber'a, który będzie używać twoje forum. Listę publicznych serwerów znajdziesz na stronie Jabber'a na liście publicznie dostępnych serwerów.
 • PORT JABBER: Port wybranego wyżej serwera. Port 5222 jest najpopularniejszym portem. Jeżeli nie wiesz nic więcej na ten temat zostaw tą wartość bez zmian.
 • NAZWA UŻYTKOWNIKA JABBER: Nazwa użytkownika Jabber'a, którą będzie używało forum podczas połączenia z wybranym powyżej serwerem. Jeżeli wybrana przez Ciebie nazwa użytkownika nie jest zarejestrowana na serwerze, phpBB będzie próbowało ją zarejestrować dla Ciebie.
 • HASŁO JABBER: Hasło dla użytkownika Jabber'a, które będzie używało forum podczas połączenia z wybranym powyżej serwerem. Jeżeli wybrana przez Ciebie nazwa użytkownika nie jest zarejestrowana na serwerze, phpBB zarejestrować powyższego użytkownika, używając wprowadzonego tutaj hasła.
 • WIELKOŚĆ PACZKI JABBER: To liczba wiadomości jaka można być wysłana w jednej paczce. Jeżeli ustawisz to na "0", wszystkie wiadomości będą wysyłane równocześnie, bez kolejkowania do późniejszego wysłania.
Konfiguracja serwera
Konfigurowanie ustawień serwera jest bardzo proste. Ustawienia serwera są podzielone na pięć głównych kategorii: Ustawienia cookie, ustawienia serwera, ustawienia zabezpieczeń, ustawienia obciążania i ustawienia wyszukiwarki. Odpowiednio konfigurując te ustawienia pomożesz twojemu forum nie tylko funkcją, ale także efektywną pracą i jak zamierzałeś. Podrozdziały będą opisywały każdą kategorię konfiguracji serwera.
Jeżeli zaktualizujesz ustawienia, pamiętaj o kliknięciu na WYŚLIJ w celu wprowadzenia zmian.

Ustawienia cookie
Twoje forum cały czas używa cookies (ciasteczek). Cookies mogą przechowywać informację i dane, na przykład, cookies włączają użytkownika do automatycznego logowania na forum kiedy je przegląda. Ustawienia na tej stronie ustalają dane używane do wysyłania cookies to przeglądarek użytkowników.

UWAŻAJ! Kiedy edytujesz ustawienia cookie, rób to ostrożnie. Niepoprawne ustawienia mogą powodować takie konsekwencje jak problemy podczas logowania się użytkowników na forum.

Do edytowania ustawień cookie, użyj formularza USTAWIENIA COOKIE. Są cztery następujące ustawienia, które możesz edytować:

Ustawienia cookie
 • DOMENA COOKIE: Domena na której uruchomione jest twoje forum. Nie może zawierać ścieżki pod którą zainstalowano phpBB, tylko sama domena.
 • NAZWA COOKIE: Nazwą jaką zostanie oznaczone cookie kiedy będzie wysyłane do przeglądarki użytkownika i przechowywane. Powinieneś wybrać unikalną nazwę, aby uniknąć konfliktu z innymi cookies.
 • ŚCIEŻKA COOKIE: Najczęściej jest to "/", jednak jeżeli zainstalowałeś forum w innym folderze niż główny to powinieneś wpisać tu ścieżkę do skryptu (np. forum/).
 • BEZPIECZNE COOKIE: Jeżeli twój serwer obsługuje połączenie z użyciem protokołu SSL, ustaw na WŁĄCZONE. Jeżeli twój serwer nie obsługuje takiego połączenia, ustaw WYŁĄCZONE. Włączenie tej opcji na serwerze, który nie obsługuje tego typu połączeń może powodować błędy podczas przekierowań.
Jeżeli skończyłeś edytować ustawienia serwera twojego forum, kliknij na WYŚLIJ aby wprowadzić zmiany.

Komentarze

Brak komentarzy